Category Archives: C#

.Net Core ile WCF soap web servisine bağlanmak

Elinizde Wsdl dokümanı veya adresi varsa işiniz kolay, kullandığınız visual studio versiyonuna göre değişmekle birlikte 2019 versiyonundan kendisi yüklü gelen Wcf Web Service Reference Provider‘ı download yoluyla temin etmeniz gerekiyor, sonra aşağıdaki adımları izleyerek servisi projenize ekleyebilirsiniz. Buraya authentication sorunu yaşayanlar için çok basit bir çözüm ekleyeceğim, benim gibi farklı tipte wcf web servisine bağlanmaya… Devamını oku »

Code First Auto Migration

With code first architecture you can simply migrate your database to live workspace. You just need to set migration configuration right, like below sample. With “DataLossAllowed” there aren’t any error related to migration, but you might lost live data. Code first mimaride değişiklik yaptığınız database’in otomatik olarak canlı ortama atılması için yukarıdaki kod örneğinde olduğu… Devamını oku »

Overload (C#)

Overload: en basit tabiri ile açıklamak gerekirse, bir metodun aynı isimle tekrar yazılması, aldığı parametrelerin değişmesi durumudur. Bir metodun aldığı değerleri değil de sadece dönüş tipinin farklı olacağı şekilde çoğullamak istiyorsak aldığı değerleri de değiştirmek zorundayız. Örneğin elektrik fatura tutarını hesaplayan bir metodumuz olduğunu ele alalım. decimal FaturaHesapla(decimal Tutar, decimal KdvOrani) {    return Tutar… Devamını oku »

Dbml to mdf

Projenizde herşey tamam giderken veritabanınız bir şekilde elinizin altından yok oldu ve sadece “linq to sql” database şeması (dbml dosyanız) ile başbaşa kaldınız. Şemadan tekrar bir “mdf” (mssql şema ve veri dosyası) oluşturmak istiyorsunuz. Bu basit makaleyi benim gibi zor durumda kalanlar için yazdım, back-up almak tabiki en doğru yöntem fakat bazen işler yolunda gitmediği… Devamını oku »

Category: C#

C# Razor – Dinamik Excel Oluşturma

Aşağıdaki örnekte “view” dosyamıza gönderilen model içerisindeki veriler ile dinamik olarak excel oluşturma, kaydetmeden kullanıcıya gönderme ele alınmıştır. Bu işlemin birden fazla yolu olduğu gibi benim bu yolu tercih etmemin ana sebebi, sunucu tarafında fiziksel olarak bir excel dosyası oluşturup göndermenin bant genişliğini ve sunucuyu daha fazla kullanmasından kaynaklanmaktadır. Dosyayı fiziksel olarak yaratmadan xml şeklinde… Devamını oku »

Override (C#)

Override metodu kısaca özetlemek gerekirse; bir tipten elde edilen verilerin tipin farklı bir türevinde farklı şekilde verilebilmesidir, overload ile karıştırmamak gerekir. Farklı farklı kullanımları olmakta birlikte aşağıda msdn kütüphanesinde bulunan bir kod örneğini türkçe’ye çevirerek yazdım. using System; using System.Collections.Generic; using System.Linq; using System.Text; namespace ConsoleApplication2 {     class Program     {  … Devamını oku »

Category: C#

Razor’da Javascipt ile Dinamik Select Ekleme

Aşağıdaki örnekte Controller sayfanızda tanımladığınız SelectList olan ViewData[“OdemeTurleri”], OdemeEkle() fonksiyonu çalıştıkça #odemeler id’sini verdiğiniz tablo yapınıza satır olarak eklenecektir ve aynı zamanda post veya get yöntemi ile ilgili Controller objenize dizi şeklinde gönderimi sağlanacaktır. Bu örnekte OdemeEkle() fonksiyonunu bir butonun “OnClick” özelliğine yazarak gönderilecek formumuza belirlediğimiz ödeme seçeneklerinden sınırsız sayıda eklenebilmesini sağladım. Tip : Controller… Devamını oku »

Category: C#

C# Basit Mobil Cihaz Kontrolü

Layout içine css ve script import işlemi yaptığım alana basit bir kod ekleyerek sayfama mobil görünüm ve javascript ile menülere farklı özellikler ekleyerek mevcut arayüzü bir kenara atmadan değerlendirme fırsatı buldum. Günümüzde web sayfalarının mobil arayüzleri, geniş ekranlı pc ve benzeri arayüzler kadar önem kazanmıştır. Aşağıdaki örnek mobil tespiti için kullanılan yöntemlerden sadece bir tanesidir,… Devamını oku »

Category: C#

C# Relational Object Mapping

Aşağıdaki çalışmada ilişkisel bir veri tabanının mvc yapısında nasıl da kolayca kullanıldığını örnekledim. Child (Foreign Key) nesnelerin kendi parent(lar)ına (primary key) linq to sql generator kullanarak nasıl da kolayca ulaştıklarını göstermeye çalıştım. Özellikle objenin kendi içerisinden ulaşarak kullanmak bir programcı olarak php’ye ilk başladığım zamanlarda benim için ütopik bir düşünceydi. Bunu yapabilmek için php’de framework… Devamını oku »

Category: C#