Entity Framework Nedir?

By | February 15, 2012

Entity Framework’ün ne anlama geldiğini anlamadan önce “entity” kavramının ne olduğunu anlamamız gerekiyor.
Entity ingilizce; varoluş, ayrı ve bağımsız varlık anlamlarında kullanılmaktadır.
Entity birçok sektörde farklı anlamlarda kullanılmakla birlikte, yazılım alanında entity; bağımsız objeleri temsil etmektedir.

Entity Framework Nedir?
En basit tabiri ile; birbirinden bağımsız objeleri birbiri ile iletişim haline getirmek, bu nesnelerin aralarındaki ilişkiyi yönetmek, şemalar kullanarak bu objeleri oluşturmak veya objeler kullanarak bu şemaları oluşturmak için microsoft tarafından .net framework içerisine entegre edilen bir ad alanıdır.

architecture

İlk olarak 11 ağustos 2008 tarihinde Microsoft tarafından .Net Framework 3.5 içerisinde ve Visual Studio 2008 ile birlikte piyasaya sürülmüştür.

Entity framework ile günümüzde, tablolar kullanarak sınıfları oluşturmak veya sınıfları kullanarak tabloları oluşturmak şeklinde iki ana metod kullanılmaktadır. Microsoft platformlarında “Entity Framework” ile aynı görevi üstlenmek üzere açık kaynak lisansına sahip NHibernate geliştirilmiştir ve yaklaşık altı yıldan fazla zamandır geliştirilmeye devam etmektedir.

Entity framework ile ilgili daha fazla bilgi ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için acikakademi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Uzun yıllar programlama yapmış ve pratikte istenilen herşeyi yapabilecek, sınırları zorlayabilecek insanlar, teorik testlerde ve sorularda sıkıntı yaşayabiliyor. Bunun en güzel örneğini geçenlerde .Net framework üzerine acikakademi.com adresinde microsoft’un hazırladığı seviye tespit sınavına girerek ve girenlerin yorumlarını okuyarak deneyimledim. Yıllardır sektörün içinde onlarca projeye imza atmış insanların “boyumun ölçüsünü aldım” yorumları ile yalnızlığım biraz da olsa azaldı.

not: artık çevremdeki programlama öğrenmek veya açık kaynak ortamından microsoft platformlarında yazılım geliştirmeye geçmek isteyenlere, döküman veya kitap bulmak yerine acikakademi.com web sitesine yönlendiriyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *