Wcf Test Client Hatalı Decimal Değerler

By | March 21, 2013

Wcf test client kullanırken, bir servise decimal değer göndermek istediğinizde, kesirli sayıları virgül ile ayırmanızı şart koşmakta. Fakat servis tarafına gelen bu değere baktığımızda virgül atılmış bir şekilde, tam sayı şeklinde gözükmektedir.

Bunun tek bir çözümü vardır. Bilgisayarınızın kesirli sayılar için uyguladığı bölge ayarları “United States (English)” değil ise, kesirli sayılar için kullanılan virgüller wcf test client tarafından yok sayılmaktadır.

Not : Bu noktaya kadar ve bu noktadan sonra bahsettiğim herşey windows işletim sistemi kullanıcıları için geçerli.

Kontrol Panelinde bulunan “bölge ve dil seçenekleri” ayarlarına ulaşarak bölgenizi değiştirip “unites states” ayarlarına getirip wcf test client’ı tekrar çalıştırdığınızda kesirli sayıları nokta ile yazmaya başlayacaksınız.

Bu işlemlerden sonra kesirli sayılar servis tarafına doğru biçimde ulaşacaktır, servis tarafında bir değişiklik yapmaya gerek yoktur. Wcf test client’ın bölgeye göre ayarlanmış olmamasından kaynaklanmaktadır. Belki ileriki sürümlerde bu sorun ortadan kalkar, kullandığım wcf test client sürümü “10.0.30319.1” visual studio 2010 ile birlikte gelen sürüm.

Konu ile ilgili stackoverflow’da açılmış bir başlık ta bulunmakta, şuradan takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *